Včelí propolis má jedinečnou a nenahraditelnou úlohu pro včely a včelí úl. Díky jeho silným dezinfekčním a antibiotickým účinkům ho včely využívají na dezinfekci úlu. Propolis má velmi bohatý obsah enzymů, vitamínů, minerálů a právě proto je také vzácný pro lidský organismus. Také obsahuje flavonoidy, které posilují imunitní systém a udržují zdraví lidského organismu. Díky jeho příznivým účinkům je propolis vhodným doplňkem jak pro dospělé tak i pro děti.

Poté, co dítě dovrší 1 rok, může užívat včelařské produkty, tedy i propolis. Poté, co jsme se přesvědčili, zda dítě není alergické na včely a včelařské produkty, můžeme mu začít podávat propolis, ale pouze v malých dávkách, protože propolis je dostupný často pouze ve formě alkoholového roztoku. Pro děti je však ideální propolisový med (propolis zamíchaný do medu), který obsahuje pouze minimální množství alkoholu a navíc je i chutný, nemluvě o tom, že v kombinaci s medem se jeho účinky zesilují.

Propolis na vnitřní i venkovní použití

Propolis je silné přírodní antibiotikum, což znamená, že efektivně bojuje proti chřipce, virům a bakteriím, ale ve srovnání se synteticky vyrobenými antibiotiky se nemusíme obávat žádných vedlejších účinků. Další výhodou propolisu je, že vůči němu nejsou odolné bakterie a viry. Tím, že je propolis přírodní, jsou jeho účinky vyrovnané. Maximum z jeho účinků můžeme získat při dlouhodobém užívání. Důležitou roli hraje však i při prevenci proti nemocem, protože aktivizuje imunitní systém a zajistí jeho vyvážené fungování, čehož výsledkem je silná obranyschopnost organismu.

Při vnitřním použití se propolis projevuje jako jedinečné analgetikum, které je silnější než kokain a novokain. Je účinný při ošetření bolavých zubů a léčení ran.

Při vnějším použití propolis efektivně léčí větší i menší vnější poranění jako odřeniny, řezné a bodné rány. Pomáhá při hojení ran, aniž by se po nich tvořily jizvy.

Chtěli bychom však poznamenat, že propolis nelze použít jako náhradu léků předepsaných lékaři. Propolis je výlučně a pouze doplněk výživy, který má příznivé účinky a podporuje imunitní systém, aniž by se vyskytly nežádoucí účinky. Tím, že je propolis čistě přírodní doplněk výživy, je vhodný i pro děti.