Propolis a ústní hygiena

Slovo propolis pochází z řečtiny a znamená „za město“ nebo „pro ochranu města“. Tento název tedy poukazuje na to, že ho včely používají na ochranu svého životního prostoru, úlu, na vyplnění jeho mezer, trhlin a zneškodnění vetřelce. Včely získávají propolis ze stromů a používají ho na natírání stěn úlu, aby zabránily šíření infekcí a rozmnožování mikroorganismů. Propolis je žlutohnědá lepkavá kapalina, která se vyznačuje typickým, silným aroma. V jejím složení hrají důležitou roli flavonoidy, díky nimž má propolis výjimečné léčivé účinky.

Dezinfekce a snižování zánětů s propolisem

Na vnitřní použití se většinou praktikuje alkoholový roztok propolisu a na vnější použití se používají balzámové přípravky. Pro včely i pro nás je nejdůležitější antibakteriální účinek propolisu.

Propolis se již od dávných dob využívá díky jeho antibakteriálním účinkům. Už ve starověku znali jeho účinky, a proto ho používali na dezinfekci dásně po vytržení zubu a na ošetření děravých zubů. Díky jeho silnému antibakteriálnímu účinku se používá i dodnes a to i v takových případech, kdy již samotná antibiotika nezabírají. Dále má propolis silné protiplísňové účinky, takže se používá i při léčbě ústních plísní.

Propolis na zmírnění bolesti

Propolis se může rovněž pyšnit vynikajícími účinky proti bolesti. V některých případech se zjistilo, že účinky propolisu se dají srovnat s účinky synteticky vyrobených přípravků proti bolesti, výhodou však je, že při použití propolisu nám nehrozí žádné vedlejší účinky. Doporučuje se použít na zmírnění bolesti zubů nebo po vytažení zubu na dezinfekci a urychlení hojení.

Zánět dásní je problém, kterým se mnoho z nás nezabývá, ale krvácení dásní může mít vážné zdravotní následky. I v tomto případě nám nabízí propolis řešení, protože díky jeho protizánětlivým účinkům se používá jako efektivní zbraň proti krvácení dásní.

Díky jeho antibakteriálnímu účinku se propolis používá i jako každodenní doplněk při čištění ústní dutiny. Ihned po jeho použití ničí mikroorganismy a bakterie na zubech a zabraňuje tvorbě zubního kamene. Propolis nanášíme na nemocné dásně pomocí vatových tyčinek několikrát denně.