Účinky včelí mateří kašičky a její dávkování

Včelí mateří kašičku doporučujeme užívat 2 krát denně po 1g. Tato denní dávka může být jiná v závislosti na tělesné hmotnosti a nemoci. Také ji doporučujeme užívat v 90 denních kúrách, po kterých následují 30 denní přestávky. Takový cyklus užívání včelí mateří kašičky se může opakovat. Denní doporučená dávka včelí mateří kašičky je 5g, může se však v ojedinělých případech překročit, kúra však musí být kratší. Zvýšené dávkování se může praktikovat při silnějších příznacích onemocnění nebo při náhlém vzplanutí nemoci. V takových případech včelí mateří kašička výrazně posílí imunitní systém a urychlí tím dobu léčby.

K našim produktům je přibalená odměrka, kterou si můžete odměřit 1g včelí mateří kašičky. Pokud chceme, aby její účinky byly nejefektivnější, užívejme ji na lačný žaludek, nejlépe ráno 30 minut před snídaní a večer 1 nebo 2 hodiny po večeři. Včelí mateří kašičku si dáme pod jazyk a necháme chvíli působit, poté ji můžeme spolknout.

Pozor!

Během prvních 3 až 5 dnů užívání včelí mateří kašičky se spustí v našem těle detoxikační proces, který může přetrvávat několik dnů. Během té doby můžeme pociťovat mírnou nevolnost a menší bolesti hlavy, ale nepřestávejme ji užívat, protože tyto projevy jsou výsledkem přirozeného detoxikačního procesu. Tyto méně příjemné účinky detoxikace budeme pociťovat jen několik dní, po nich nastane výrazná změna. Užívání větší denní dávky než 2g může vyvolat průjem.

Posilovací a energetický účinek

Včelí mateří kašička má přirozený posilovací účinek, její účinky jsou vynikající při posílení organismu během chorob. Dále podporuje správný vývoj a růst mladého organismu. Dospělý a stárnoucí organismus podporuje tím, že obnovuje buňky, tím pádem zpomaluje proces stárnutí. Doporučená denní dávka: 1 – 2g po dobu 60 dnů s opakováním 3 krát za rok.

Chronická únava a ospalost

Včelí mateří kašička je výborným doplňkem výživy, který má posilující a osvěžující účinky. Jejím užíváním můžeme zvýšit náš pracovní výkon, zlepšit naši pozornost, osvěžit naši paměť a zlepšit náš spánek. Doporučená denní dávka: 1 – 3g denně po dobu 2 – 3 měsíců, v případě potřeby je možné kúru zopakovat po 2 měsících znovu.

Detoxikace

Včelí mateří kašička je jednou z nejefektivnějších látek, která detoxikuje lidské tělo. Ihned po zahájení jejího užívání se naše tělo začne intenzivně detoxikovat. Díky jejímu užívání se náš metabolismus také zrychlí. Včelí mateří kašička obsahuje různé vazby látek, jako například kombinace proteinů, imunoglobulinů, nenasycených mastných kyselin – obzvláště omega 4 a 6 – díky nimž detoxikuje a regeneruje poškozené buňky v našem organismu. Doporučená denní dávka: 2 g po dobu 60 dní, v případě potřeby je možné kúru zopakovat po 2 měsících znovu.

Posílení imunity

Nesprávná funkce imunitního systému může zapříčinit tvorbu různých nemocí. Včelí mateří kašička posiluje náš imunitní systém díky proteinovým kombinacím a jedinečným vazbám složek, které obsahuje. Včelí mateří kašička skvěle a efektivně posiluje obranyschopnost našeho organismu, proto se ji doporučuje užívat před chřipkovými epidemiemi. Doporučená denní dávka: 1 – 2g v 10 – 14 denních kúrách s opakováním každý měsíc. Tímto způsobem se doporučuje užívat zejména během podzimního a zimního období, nebo kdykoliv, když cítíme potřebu ji užívat.

V případě chřipky a infekčních onemocnění

Včelí mateří kašička má silné antivirové účinky. Jejím užíváním můžeme efektivně posílit náš imunitní systém, což znamená, že je účinná proti infekčním chorobám. Doporučená denní dávka: při zahájení užívání včelí mateří kašičky během onemocnění: 3 – 4g po dobu 4 – 5 dní, po uplynutí 4 – 5 dní snížíme dávku na 1 – 2g a užíváme ještě 1 týden. Při prevenci proti chřipce: viz posílení imunity

Léčba dolních cest dýchacích

Bronchitida patří mezi nemoci, proti nimž je včelí mateří kašička velmi účinná. Bakterie, často přítomné v dýchacím systému, jako jsou např. pneumokoky, mají při vzniku akutní bronchitidy malý význam. Bakteriální infekce je ve většině případů druhotná a uplatňuje se na sliznici primárně poškozené virovou infekcí. Příznaky akutní bronchitidy jsou: dušnost, časté záchvaty kašle s produkcí žlutého nebo šedého hlenu, bolest v horní části hrudníku, která se zhoršuje při kašli, někdy teplota, bolest v krku a další chřipkové příznaky. Včelí mateří kašička je schopna urychlit léčbu bronchitidy díky jejímu jedinečnému složení a vysokému obsahu acetylcholinu. Výsledek mnohaletých výzkumů dokazuje, že včelí mateří kašička je ideální k léčbě bronchitidy jak samostatně tak i kombinovaně s léky. Doporučená denní dávka: 2 x 1g denně po dobu 60 dní, kúru je možné zopakovat po 30 denní přestávce.

Léčba srdečně-cévních onemocnění

Onemocnění cévní soustavy patří do skupiny chorob, které se vyskytují se zvyšujícím se věkem a mohou být příčinou vážných zdravotních komplikací. Takové nemoci mohou vyvolat poruchy centrální nervové soustavy, nebo poruchy žláz s vnitřní sekrecí (štítná žláza, nadledvinky, podmozková žláza) a také poruchy přeměny látek v těle. Včelí mateří kašička se velmi dobře vyznačuje při léčbě srdečně cévních onemocnění. Mnoho kardiologů tvrdí, že včelí mateří kašička je strážcem zdraví našeho srdce. Její bioaktivní prvky podporují v krvi tvorbu bílých krvinek a protilátek. Včelí mateří kašička snižuje riziko tvorby všech srdečně-cévních chorob a tím předchází infarktu. Dr. James Vittek z fakulty endokrinologie na New Yorkské Lékařské univerzitě dokázal svými pokusy, že 30 – 60 dní užívání včelí mateří kašičky výrazně snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi a také zabraňuje jejich usazení v cévách.

Včelí mateří kašička a její aktivní složky zabraňují tvorbě krevních sraženin. Výzkumníci dosáhli vynikajících výsledků při léčbě zánětů křečových žil spodních končetin včelí mateří kašičkou. Rovněž dobré výsledky dosáhli i při léčbě Bürgerovy choroby včelí mateří kašičkou, kde se stav pozorovaných pacientů výrazně zlepšil, jejich krevní oběh se zvýšil a teplota jejich končetin se zvýšila. Během jednoho výzkumu zaměřeného na stenokardiální bolesti se změřilo množství proteinů v krvi před a po léčbě včelí mateří kašičkou. Výsledek tohoto pokusu ukázal, že po užívání včelí mateří kašičky nastala normalizace hladiny proteinů, protože se zvýšila z 36 – 42% na 48 – 56% na úkor globulinů 1 a 2. Podobných výsledků dosáhli i při výzkumech zaměřených na stav pacientů po infarktu. Nezanedbatelný je i příznivý účinek včelí mateří kašičky na krevní tlak. Doporučená denní dávka: 2 g během 60 dnů, takovou kúru lze opakovat 2 – 3 krát ročně.

Pozor! Osoby, které trpí vysokým nebo nízkým krevním tlakem, mohou užívat mateří kašičku jedině pod lékařským dohledem při stálé kontrole krevního tlaku. Je důležité, aby takové osoby užívaly včelí mateří kašičku nejprve pouze v malých dávkách. Už jediná dávka včelí mateří kašičky může způsobit snížení krevního tlaku a tím může narušovat účinek užívaných léků na krevní tlak! Při problémech s krevním tlakem je užívání včelí mateří kašičky bez lékařského dohledu přísně zakázáno!

Alzheimerova choroba

Nejdůležitější složka včelí mateří kašičky je acetylcholin, který má pozitivní vliv na funkci centrální nervové soustavy a slouží jako hmota která přenáší vzruchy. Také je odpovědná za vytvoření nových vzpomínek v předním mozku. Pokud buňky předního mozku neprodukují dostatek acetylcholinu, hrozí vznik Alzheimerovy choroby. Čím je produkce acetylcholinu nižší, tím je vyšší ztráta paměti. Můžeme říci, že acetylcholin je nezbytný pro správnou funkci mozku. Na základě výzkumů se zjistilo, že včelí mozek syntetizuje 5mg acetylcholinu za 1 hodinu. Je vědecky dokázáno, že včelí mateří kašička obsahuje 1000 krát více acetylcholinu než med. Doporučená denní dávka: 5 – 10g během 10 dní, potom si dejte pauzu minimálně 20 dnů. Taková kúra se doporučuje opakovat 3 krát ročně.

Parkinsonova choroba

V případě Parkinsonovy nemoci má včelí mateří kašička takový účinek, že podporuje zásobení mozku krví a její působením na mozkovou tkáň příznivě ovlivňuje celkový stav pacientů a projevy nemoci. Důkazem těchto účinků jsou Drábekovy výsledky, který zkoumal projevy Parkinsonovy nemoci po překonání zánětu mozkových blan. Včelí mateří kašička má i protistárnoucí účinek. Včelí mateří kašička oddaluje stárnutí, senilitu, demenci a posiluje paměť. Doporučená denní dávka: 2 g během 60 dní, takovou kúru se doporučuje opakovat 3 krát ročně.

Stres

Včelí mateří kašička normalizuje hladinu adrenalinu a podporuje správnou funkci nadledvin. Zvyšuje odolnost vůči stresu tím, že působí na nervovou soustavu. Doporučená denní dávka: 2 g během 30 dní, takovou kúru můžeme zopakovat po 1 – 2 týdenní přestávce.

Hepatitida

Včelí mateří kašička se prokázala jako dobrý lék proti všem formám hepatitidy, ale nejlepší účinek má vůči virové hepatitidě (typu A, B, C), kde se po jejím použití výrazně zvýšila hladina globulinu a albuminu, přičemž se snížila hladina transamináz. Doporučená denní dávka: 3g během 90 dnů. Po ukončení této kúry se doporučuje držet 30 – 45 denní pauzu, po které se může kúra znovu začít.

Krátkozrakost

Příznivý účinek na léčení krátkozrakosti se prokázal během pokusu Dr. Jurate Jankauskieneho, který je doktorem oční kliniky v Kaunasu, v Lotyšsku. V roce 2008 zkoumal skupinu 25 krátkozrakých pacientů. Jeho výzkum dokázal, že zrak pacientů se po 60 denním užívání včelí mateří kašičky výrazně zlepšil. Doporučená denní dávka: 1 – 2g během 60 – 90 dnů.

Hlasivky

Včelí mateří kašička obsahuje i směs kyselin, které mají příznivý vliv na regeneraci hlasivek, a to právě kvůli tomu, že její složky uvolňují hlasivky. Na zatížené hlasivky se doporučuje užívat 1 – 2g denně.

Štítná žláza

Včelí mateří kašička má také příznivý vliv na správnou funkci štítné žlázy. Doporučená denní dávka: 1 – 2g během 30 – 60 dní, 3 krát ročně.

Cukrovka

Při léčbě poruch krevního oběhu pacientů trpících cukrovkou Misenko zjistil, že dávkováním včelí mateří kašičky pacientům se jejich hladina cukru v krvi vyrovnala a jejich moč neobsahovala cukr. Při užívání včelí mateří kašičky osobami trpícími cukrovkou se nevyskytly žádné vedlejší účinky. Včelí mateří kašička pozitivně ovlivňuje produkci inzulínu. Včelí mateří kašička také snižuje psychické a fyzické vyčerpání z cukrovky. Doporučená denní dávka: 2 – 3g během 6 – 8 týdnů, takovou kúru je možné zopakovat 3 krát ročně

Drogová a alkoholová závislost

Tento účinek včelí mateří kašičky se objevil teprve nedávno a přímo šokoval lékaře. Včelí mateří kašička velmi efektivně potlačuje abstinenční příznaky, ať už jde o alkoholovou nebo drogovou závislost. Abstinenční účinky se ve většině případů odstraní užitím jedné velké 25g dávky včelí mateří kašičky. Kúru začínáme s 25g, pak postupně snižujeme denní dávku na 2 – 5g. Taková kúra trvá 3 měsíce.

Zvýšení potence

Včelí mateří kašička působí ve včelích rodinách jako biostimulant, tedy ovlivňuje vývoj včelí rodiny, plodnost včelí matky a také její délku života. Včelí mateří kašička působí rovněž v lidském těle, její bioaktivní účinek zvyšuje plodnost a tím zvyšuje šanci otěhotnět. Její užíváním se zvyšuje hladina testosteronu v krvi, který má důležitý účinek při léčení impotence. Doporučená denní dávka: 2 -3g během 3 měsíců.

Během těhotenství

Včelí mateří kašička obsahuje i složky, které tvoří speciální výživu pro plod a tím podporuje jeho správný vývoj již od početí. U matky snižuje během těhotenství chudokrevnost a také hodnoty po porodu. Užíváním včelí mateří kašičky se výrazně zvýší počet červených krvinek. Při jejím správném dávkování se zredukují morfologické poruchy červených krvinek a sníží se počet červených krvinek, které vymírají. Během těhotenství má krev matek velmi nízký obsah bílkovin a trvá to dlouho, dokud se normalizuje. Po porodu se matkám doporučuje užívat 2g včelí mateří kašičky během 8 dní. Při vyšetření se potvrdilo, že obsah bílkovin v krvi matek se zvýšil. Srovnáním s hodnotami před užíváním včelí mateří kašičky se obsah bílkovin v krvi zvýšil o 122%. Ještě výraznějších výsledků bylo dosaženo u matek, které trpěly toxikózou. U nich došlo až ke zvýšení o 141%. Hodnoty erytrocytů v krvi se oproti původní hodnotě zvýšily o 114% a hodnoty hemoglobinu z 2 na hodnotu 16. Včelí mateří kašička je efektivním biologickým posilovačem organismu i v případě, že u matky nastane toxikóza. Užíváním včelí mateří kašičky po porodu se také zvyšuje u matek tvorba mléka. Pro zvýšení produkce mléka doporučujeme užívat 1 – 2g denně dokud je třeba. Včelí mateří kašička hraje důležitou roli i při předcházení předčasnéuho porodu. V tomto případě se doporučuje užívat 1g včelí mateří kašičky každé ráno a to 30 dní před oplodněním a během 60 – 70 dní těhotenství.

Při klimakteriu

Včelí mateří kašička má dobrý vliv na ženský organismus, který se nachází v klimakteriu. V roce 2004 byl proveden na gynekologické klinice v Sofii první výzkum, během kterého dávkovali 0,5 – 1g včelí mateří kašičky ženám v přechodu a to po dobu 90 dnů. Jejím užíváním se efektivně snížily u pacientek post-klimaxové syndromy, jako například řídnutí kostí, poruchy krevního oběhu nebo srdeční arytmie. Ve většině případů se dosáhlo úplného vyléčení. Včelí mateří kašička má také dobrý účinek na ženský organismus v přechodném věku a u žen ve starším věku zabraňuje mužskému chlupatění obličeje. Při brzkém přechodovém věku se doporučuje následující dávkování: během 1. měsíce 1g, během 2. měsíce 2g, během 3. měsíce 3 – 4g. Při takové kúře se doporučuje dodržovat 30denní přestávku mezi kúrami a to 2 krát ročně.

Při ženských problémech

Belfever a Gautrelet používali včelí mateří kašičku u žen, které trpěly poruchami menstruačního cyklu. Během výzkumu došli k výsledku, že včelí mateří kašička normalizuje ženskou menstruaci a také se osvědčila i u žen, které měly potíže s dělohou. Dokázali i to, že má dobrý vliv i na ženskou endokrinní soustavu. Při užívání včelí mateří kašičky se tělesná hmotnost hubených žen zvýšila a při dodržování stravovacího plánu a její užívání se tělesná hmotnost silnějších žen snížila. Doporučená denní dávka: 1 – 2g denně.

Řídnutí kostí

Včelí mateří kašička zvyšuje funkci dělohy, čímž tak podporuje produkci estrogenu, jehož nedostatek je zodpovědný za řídnutí kostí u žen. Ženám nad 45 let se doporučuje užívat včelí mateří kašička 2 krát ročně a to v dvouměsíčních kúrách s denní dávkou 1g.

Spontánní potrat

Vedle toho, že včelí mateří kašička podporuje otěhotnění, zvyšuje hladinu progesteronu v krvi a tím podporuje udržení těhotenství. V takovém případě se doporučuje užívat včelí mateří kašičku 1 měsíc před oplodněním a během prvních dvou měsíců těhotenství, a to 1g denně.

Dermatologie a kosmetika

Biologický a fyziologický účinek včelí mateří kašičky podněcoval výzkumníky k tomu, aby její účinky zkoumali i na kožní onemocnění a také v kosmetice. Odborníky zajímala i vstřebatelnost a vedlejší účinky včelí mateří kašičky. Výzkumy prokázaly, že včelí mateří kašička velmi dobře hydratuje pokožku a zabraňuje jejímu vysoušení. Dále zabraňuje zániku látek pokožky, které se rozpouštějí ve vodě, ale při tom nezabraňuje dýchání pokožky. Výzkumníci také zjistili, že včelí mateří kašička má dobrý vliv na zánět kůže způsobený slunečním zářením: v 80% případů již během 24 hodin. Rovesti a Lodi ji úspěšně praktikovali při popáleninách a silných septických a aseptických zánětlivých onemocněních pokožky. Maly, Pacenovska a Jancusková dosáhli vynikajících výsledků u takových pacientů, kteří trpěli tuberkulózou pokožky na obličeji. Ve všech případech došlo k výraznému zlepšení a potom k vyléčení.

Použití včelí mateří kašičky při léčbě bradavic

Maly, Pacenovska a Jancuskova dosáhli vynikajících výsledků při léčení bradavic. Při léčbě 20 dětí, jejichž větší část pokožky pokrývaly bradavice, použili včelí mateří kašičku. 85% z léčených dětí se zcela vyléčilo a zbavilo bradavic. Bradavice dětem natírali jednou denně včelí mateří kašičkou a vnitřně jim podávali 1g denně. Výsledek kúry se ukázal po 6 – 8 týdnech. Úplného vyléčení dosáhli i u muže, který měl na rukou 60 kusů Verucae vulgares. V tomto případě trvala léčba 60 dnů. Ze 6 pacientů trpících diagnózou Verucae vulgares se jich 5 úplně vyléčilo, což v tomto případě znamená 83,3%. Vnitřně se doporučuje užívat 2 krát 1g včelí mateří kašičky denně, při zevním použití se bradavice natírají 2 krát denně.

Při ekzémech a jiných kožních onemocněních

Včelí mateří kašičkou se efektivně léčí dystrofický, seboroický i mikrobiální ekzém. V takovém případě se doporučuje natírat včelí mateří kašičku na problematická místa 2 až 3 krát denně. Při akutních zánětech alergického charakteru je její účinek již v prvních dnech používání viditelný. Příznaky zánětu zanikly během 3 – 4 dnů. Se zánětem zmizelo i svrbění a stav pacienta se výrazně zlepšil.

Vypadávání vlasů

Několik vědců úspěšně použilo včelí mateří kašičku při vypadávání vlasů u mužů. V případě plešatění se včelí mateří kašička musí vmasírovat na problematické místo. V jednom případě se na plešaté části začaly vyskytovat řídké, ale plnohodnotné vlasy a to již po 12 dnech. V druhém případě začaly růst jemné vlasy na okrajích pleše. Bylo prokázáno, že včelí mateří kašička zabraňuje vypadávání vlasů u lidí a také srsti u zvířat.

Léčení, regenerace, zlomeniny

Dalším příznivým účinkem včelí mateří kašičky je její léčivý účinek na rány. Je dokázáno, že rány ošetřené včelí mateří kašičkou se zahojí o 50% rychleji. Podobné výsledky se dosahovaly při atonických poraněních a popáleninách. Tyto výsledky se projevily v rychlém hojení ran. Při dalších výzkumech se zkoumaly účinky včelí mateří kašičky při regeneraci svalů. Po jejím užití došlo k rychlé regeneraci svalového vlákna. Při léčbě poškozených svalových vláken má nejlepší účinky, pokud se použije lokálně. Je dokázáno, že díky použití včelí mateří kašičky se při poranění svalů rychle zastaví krvácení. V pozdějších dnech po aplikaci včelí mateří kašičky na poraněné svalové vlákno došlo k dokonalé regeneraci, což dokazuje i makroskopický obraz, který ukazuje normální svalové vlákno. Podobných výsledků se dosáhlo při léčbě kostí a to konkrétně zlomenin. Včelí mateří kašička má léčivý charakter díky její tukové frakci. Tato složka působí hojivě také na svalové vlákno. Bylo dokázáno, že včelí mateří kašička obsahuje i látku podobnou parotinu. Parotin odpovídá za regeneraci kostí a to tím, že podporuje produkci kostní tkáně. Z toho je zřejmé, že včelí mateří kašička díky obsahu různých tuků a bílkovin regeneruje svaly a kosti. Doporučená denní dávka: 2 g během 45 dnů.

Využití včelí mateří kašičky v zubním lékařství

Včelí mateří kašička se používá v zubním lékařství díky jejím antibakteriálním a regeneračním účinkům, a to při zánětlivých a degenerativních onemocněních. Také se úspěšně praktikuje při léčbě zánětů dásní. Včelí mateří kašička je vynikajícím analgetikem, zabraňuje množení bakterií a působí protizánětlivě, čímž se úspěšně používá při léčení dásní. Po vytržení zubů se dásně ošetřují včelí mateří kašičkou, a to právě kvůli jejím biologickým účinkům (regenerační a protizánětlivý účinek). Pacienti, kteří byli po zákroku ošetření včelí mateří kašičkou, pociťovali zmírnění bolesti již po dvou hodinách. Se snížením bolesti se snížil i zánět. Regenerační procesy byly pouhým okem pozorovatelné jen na jemné tkáni. Na základě dosažených výsledků se prokázalo, že použití včelí mateří kašičky na různá zánětlivá onemocnění dásní mají řadu příznivých účinků: zkrátí dobu léčení a pomůže pacientům rychleji překonat bolest. Aftózní stomatitida je onemocnění zejména ústní sliznice. Jejími klinickými příznaky jsou eroze apthosi různých rozměrů. Toto onemocnění ztěžuje přijímání potravy, protože působí dráždivě. Toto onemocnění vzniká nejčastěji kvůli virům (typ herpes simplex) a je velmi obtížně léčitelné. Sliznice ústní dutiny se při tomto onemocnění dobře léčí použitím včelí mateří kašičky, která kromě toho také snižuje bolest a to již po prvním použití.

Jeden 24letý pacient, kterého hospitalizovali na zubařské klinice poté, co se u něj projevily bílé vřídky, tedy afty, které byly už rozšířeny nejen na dásních ale také na jazyku a na ústní sliznici. Lékaři zpozorovali, že pacient měl již hnisavé kráterové rány rozšířené na ústní sliznici. Předtím už pacienta hospitalizovali v jiných lékařských ústavech a léčili ho vitamíny, antibiotiky a jinými léky, ale neúspěšně. Po vyčištění těchto hnisavých ran se použila včelí mateří kašička podávaná v 2g denní dávce a také byla použita i na vnější ošetření ran. Po dvou dnech se stav pacienta překvapivě zlepšil a stav jeho jazyka a ústní sliznice se normalizoval. Dásně se také zahojily. Po čtyřech dnech se jazyk i ústní dutina pacienta dokonale vyléčily. S léčbou včelí mateří kašičkou nadále pokračovali, protože bylo patrné, že se díky ní zlepšil i celkový stav pacienta. Před léčbou byl pacient podroben onkologickému vyšetření, které prokázalo zvětšení jater a změnu krevního obrazu. Při vyšetření po použití včelí mateří kašičky se ukázalo, že se velikost jater normalizovala a také krevní obraz. Z tohoto je patrné to, že včelí mateří kašička neléčí jen vzniklé onemocnění, ale účinně vyléčí i původní nemoc. Stejně příznivě působí i na metabolismus a metabolické procesy. Prokázalo se, že včelí mateří kašička nejen zlepšuje stav pacientů, ale i je vyléčí. Bylo to dokázáno také u pacientů trpících hyperplazií, kteří jí byli léčeni po dobu 30 dní. Proces léčby této nemoci probíhal postupně, ale účinně a bez vedlejších účinků. Na základě úspěšnosti produktů vyrobených ze včelí mateří kašičky, které se používají na zubních klinikách, můžeme říci, že včelí mateří kašička je účinným lékem na mnoho zánětlivých onemocnění (zánět dásní, zánět ústní sliznice, jazyka) a také na dystrofické a degenerativní onemocnění (hyperplazie, leukoplakie).

Při onemocněních pohybového ústrojí (artritida, revma poliartritis)

Při léčbě chorob pohybového aparátu se uplatní nejprve mastné kyseliny, které se nacházejí ve včelí mateřské kašičce. Tyto mastné kyseliny se podílejí na syntéze kyseliny pantothenové v lidském organismu. Tato syntéza se zpomaluje, pokud se vytváří nějaká nemoc v organismu. Včelí mateří kašička podporuje v nadledvinách tvorbu kortizolů, které zpomalují degenerativní procesy v kloubech a podporují regeneraci chrupavek. Tím pádem včelí mateří kašička urychluje léčbu revmatického zánětu kloubů a také léčbu poškozených chrupavek. Při léčbě bolesti kloubů se 78% pacientů zbavilo bolesti a jejich klouby byly znovu zdravé a u 10% pacientů se zlepšil jejich stav. Při bolesti krčních obratlů se vyléčilo až 81% pacientů. Při léčbě artrózy se dosažené výsledky včelí mateří kašičkou nedají ani srovnat s jinými doplňky výživy. Příznivé účinky včelí mateří kašičky potvrzuje i Fuhcs a Poltev, kteří ji použili při léčbě polyartritidy a revmatické artritidy. Stálé výsledky se ukazují u vegetariánů, ale při normálním stravování je potřeba kúru včelí mateří kašičkou opakovat vícekrát. Doporučená denní dávka: 1 – 3g během 30 – 60 dnů, takovou kúru doporučujeme zopakovat 3 krát ročně.
U jiných žláz s vnitřní sekrecí
Velmi dobré výsledky dosáhl Matus Zewszki, který použil včelí mateří kašičku při léčbě žaludečních vředů. Dobrých výsledků bylo dosaženo u pacientů, kteří trpí disfunkcí ledvin a předešlé léčby jim nezabíraly. Pacientům trpícím těmito nemocemi se snížila hladina močoviny ze 160 – 170 mg% na normální hodnotu 40 – 45 mg%, a to díky 40 dennímu užívání včelí mateří kašičky. Je faktem, že včelí mateří kašička ovlivňuje přeměnu látek v organismu a tím působí i na funkci jater. Podle Teletina včelí mateří kašička podporuje a reguluje funkci jater (působí zejména na detoxikační procesy) a ovlivňuje i trávení. Eimsele zpozoroval, že pacienti se po operacích rychleji zotavují, mají chuť k jídlu a jejich tělesná hmotnost se zvyšuje, a to díky užívání včelí mateří kašičky. Dále se pacienti po operaci cítili vitálnější a doba jejich zotavování se snížila.

Snížená mobilita spermií

V roce 2008 zveřejnil Journal of Gynecology & Obstetrycs výzkum dvou Egyptských lékařů, Dr. A. Abdelhafiza a J. Muhamada, který měl velmi velký úspěch. Tito lékaři smíchali včelí mateří kašičku s medem v poměru 1:2 a z takové směsi vložili 5g do pochvy před pohlavním stykem. Výzkumu podrobili 99 lidí, které rozdělili na 2 skupiny. První skupina použila směs včelí mateří kašičky a medu a druhá skupina byla podrobena klasickému umělému oplodnění. Překvapivým způsobem byl poměr otěhotnění vyšší ve skupině, která používala směs včelí mateří kašičky a medu a to o 8,1% než u druhé skupiny.

Neplodnost u žen

Je potvrzeným faktem, že včelí mateří kašička urychluje pohlavní dozrávání. Včelí mateří kašička zvyšuje hladinu luteinizačních hormonů v krvi (které napomáhají k ovulaci), které jsou důležité při léčbě amenoreii, oligomenorei, nepravidelného menstruačního cyklu. Dávkování: Kúru začněte po skončení menstruace. Včelí mateří kašičku užívejte neustále v dávkách 2 krát 1g denně až do začátku další menstruace a tak dále. V normálním případě to vypadá tak, že užívám včelí mateří kašičku 21 dní, pak její užívání vynecháme na 5 – 7 dní v závislosti na tom, kdo má jaký dlouhý cyklus. Tuto kúru doporučujeme užívat 6 krát ročně. Léčba neplodnosti žen včelí mateří kašičkou je nejznámější a nejefektivnější způsob léčby. Dále se s ní přirozeně zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění.

Včelí mateří kašička a krása

Včelí mateří kašička zabraňuje předčasnému stárnutí pokožky a to tím, že zvyšuje její pružnost, hydrataci a prokrvení. Odstraňuje vrásky, omlazuje pokožku a napomáhá k její regeneraci. Byl dokázán omlazovací a regenerační účinek na vrásčitou, unavenou pokožku. Normalizuje funkci žláz, které jsou zodpovědné za mastnou pokožku a tím napomáhá k léčbě vyrážek a zánětů pokožky. Po použití včelí mateří kašičky bude pokožka svěží, pružná a hladká. Další dobrou vlastností včelí mateří kašičky je, že nedráždí pokožku. Fiséra praktikovala včelí mateří kašičku při masírování (jednou za dva týdny 15 minutovou masáž) u takových žen, u které měly viditelné a hluboké vrásky pod očima. Po několika masážích jemnější vrásky zmizely a hlubší vrásky na čele se zjemnily. Pokožka obličeje se zpevnila a vyzařuje svěžest. Dobré výsledky se dosahovaly při léčení spálenin po opalování. Včelí mateří kašička je vhodná i pro ženy s citlivou pokožkou. Na základě výše uvedených zkušeností je skutečností, že včelí mateří kašička chrání pokožku, zlepšuje její zásobení krví a živinami, hydratuje ji a předchází jejímu vysušení. Kromě toho má včelí mateří kašička ještě mnoho biologických a fyziologických účinků. Při vnějším použití natřete na pokožku tenkou vrstvu včelí mateří kašičky a nechte ji působit minimálně 15 minut. Pak ji z pokožky smyjte a nechte pokožku uschnout. Pokožka tak zůstane jemnější a zářivější. Tento zákrok opakujte každý druhý den a časem zmizí vrásky i skvrny.

Miminka a pediatrie

Včelí mateří kašička se používá také při léčbě nemocných novorozeňat. Předčasně narozeným dětem se během 8mi dnů podávala včelí mateří kašička 0,1g 2-3 krát denně. 85% z nich se podařilo dosáhnout normální tělesné váhy. A ani ostatní příliš nezaostali. Bylo prokázáno, že včelí mateří kašička je účinná při léčbě dětí, které trpí hypotrofií a dystrofií i tehdy, když jiné léky nezabírají. Při předčasně narozených dětí se včelí mateří kašička dávkuje kojící matce. Zažívací potíže vyvolávají změnu látkové přeměny, čímž se bílkoviny, vitamíny a tekutiny hůře vstřebávají a tím se sníží síla organismu a imunita. Na základě užívání včelí mateří kašičky je funkce organismu aktivnější. V první řadě však působí stimulačně na centrální nervovou soustavu, produkci krve a látkovou přeměnu. Vnějším použitím včelí mateří kašičky se zvyšuje pružnost a jemnost pokožky a zabraňuje se jejímu popraskání.

Včelí mateří kašičku lze efektivně použít u dětí s nechutí k jídlu, nespavostí nebo u churavějících dětí. Po několika denním užívání zvýší jejich chuť k jídlu, zajistí klidný spánek a při dlouhodobém užívání posiluje jejich imunitní systém. Největším problémem při dávkování mateří kašičky je její kyselá chuť, což způsobuje, že ji děti neradi užívají. Tento problém můžeme vyřešit tím, že ji přimícháme do medu nebo jogurtu. Denní doporučená dávka: novorozencům nebo malým dětem 0,1-0,2g, dětem od 4 let 0,3-0,5g, od 8 let 0,5-1g. V případě, že Vaše dítě dosud neužíváno žádný lékařský výrobek, začneme s minimálním dávkováním (0,1g). V případě, že je Vaše dítě alergické na včelařské produkty, v žádném případě mu včelí mateří kašičku nepodáváme!

Onemocnění nervového systému

Při použití včelí mateří kašičky v neurologii, psychologii a ve vědě zkoumající stárnutí, jsme se setkali s výsledky, které jsou velmi přesvědčivé. Při dávkování včelí mateří kašičky se zjistilo, že působí příznivě u pacientů trpících poruchami krevního oběhu a to díky tomu, že podporuje proudění krve zejména při kapilární funkcí tepen. Také zlepšuje lokální zásobení krve a při větším užívání snižuje arteriální krevní tlak. Při funkční poruše mozku se dosahují ohromující výsledky již během krátké doby užívání včelí mateří kašičky (10-14 dní). U pacientů, u kterých se vyskytuje nedostatečné zásobení mozku krví, se po měsíčním dávkování včelí mateří kašičky 5-10g jejich stav výrazně zlepšil.

Včelí mateří kašička se úspěšně používá i při zpomalování některých příznaků stárnutí. Její účinek je na starý organismus uklidňující, jak na tělo, tak i na duši. Také pomáhá předcházet nemocem z únavy. Bartousek ošetřoval včelí mateří kašičkou pacienty, kteří měli poruchy stravování. Včelí mateří kašičku praktikoval u pacientů, kteří trpěli neurotickou anorexií, rychlou fyzickou únavou a sníženým pracovním výkonem. V prvních dnech léčby užívali pacienti denně 8-10g včelí mateří kašičky, což se později snížilo na 4-5g. Viditelná změna nastala po 3-4 týdnech. U 80% pacientů se dosáhlo vynikajících výsledků. Dnes se již tento poměr zvýšil na 95%. Zvýšením dávkování včelí mateří kašičky bylo dosaženo u pacientů výborných výsledků.

Roztroušená skleróza, amyotrofická laterální skleróza

Vědci dosáhli u těchto chorob úžasné výsledky. Rumunský lékař dosáhl úžasných výsledků pomocí neobvyklého dávkování včelí mateří kašičky, a to denně 8-10g po dobu 7 dní se 4 týdenní pauzou. Léčení roztroušené sklerózy pomocí včelí mateří kašičky zvyšuje úspěšnost léčby až o 80%.

Deprese a úzkostné stavy

Včelí mateří kašička je nejúčinnějším antidepresivem a nemá vedlejší účinky. Pacienti trpící depresí se vyléčí z nespavosti, dostanou chuť k jídlu a časem jejich depresivní příznaky zmizí. Dobrovoda, Decourt, Deinimger, Destrem, Jakoli a mnoho dalších zpozorovali příznivý vliv na nervovou soustavu u pacientů trpících depresí při užívání včelí mateří kašičky. Wilson a Dobrovoda, kteří dávkovali pacientům trpícím psychoneurózou včelí mateří kašičku v medu, dosáhli vynikajících výsledků. Podle Dobrovoda patří psychoneuróza do skupiny chorob, které se dají nejlépe léčit včelí mateří kašičkou. Doporučená denní dávka: 2-4 g během 30 dní a po 1-2 týdenní pauze se může taková kúra opakovat.

Makulární degenerace

Doktor Jurate Jankauskiene představil na kongresu v Pasově (Passau) studii, která dokázala vynikající účinek včelí mateří kašičky na léčení nemocí. Stav pacientů se po 30 denním užívání včelí mateří kašičky zlepšil o 10%. Doporučená denní dávka: užívání je vhodné v 2 až 3 měsíčních kúrách, denně 1g.

Onemocnění kostní dřeně

Včelí mateří kašička se nejlépe uplatnila při léčbě onemocnění kostní dřeně a imunitního systému. Po užívání včelí mateří kašičky bylo dokázáno, že včelí mateří kašička zvyšuje hladinu retikulocytózy. Podobných účinků bylo dosaženo i s použitím vitamínu B12. Při kombinovaném užívání se hodnota retikulocytů zvýší o 150%. Vědci dospěli k tomu, že při výzkumech má oproti jiným výrobkům včelí mateří kašička větší účinek na produkci krve. Boegler zjistil, že už 24 hodin po užití včelí mateří kašičky se obsah železa v krevním séru zvýší o 16%. Stejně se zvýší i erytrocyty, retikulocyty i hemoglobin.

Včelí mateří kašička dosáhla zatím nejlepších výsledků při léčbě chudokrevnosti. Skoro každý lékař, který zkoumal včelí mateří kašičku, souhlasí s tím, že včelí mateří kašička podporuje tvorbu krve. Užíváním včelí mateří kašičky se výrazně zvýší počet červených krvinek. Při správném užívání zmizí morfologické chyby červených krvinek, čímž se sníží vymírání červených krvinek. Zjistilo se, že včelí mateří kašička je vynikající látka, která podporuje produkci krve. Doporučená denní dávka: Ve 4 týdenních kúrách denně 2-5g. Při zhoršení nemoci se dávka může zvyšovat.

Pozor!

Výše uvedená tvrzení nevyjadřují názor Slovenské farmaceutické komory a produkty neslouží jako náhrada ze strany lékařů předepsaných léků. Přesto homeopatie a přírodní lékařství považuje včelařské produkty jako osvědčený lék. Jak řekl D. Tuller, na základě mezinárodních zkušeností a výzkumů se mohou včelařské produkty považovat za zázrak přírodního lékařství, který je jedním z nejkvalitnějších přírodních doplňků výživy bez jakýchkoliv vedlejších účinků.

Důležité upozornění!
Včelí mateří kašička nemá žádné vedlejší účinky, ale v některých případech se doporučuje obezřetnost a v ojedinělých případech se její užívání vůbec nedoporučuje. Při zkoumání citlivosti zdravých lidí na včelí mateří kašičku se potvrdila pozitivní reakce pouze v ojedinělých případech. Oproti pylu měla včelí mateří kašička negativní vliv pouze na 2 z 10 alergiků. Nemůžeme však vyloučit, že u alergiků může vzniknout na včelí mateří kašičku prvotní alergická reakce, proto je důležité pečlivě sledovat zdravotní stav těchto osob.

Nedoporučujeme užívání včelí mateří kašičky osobám, které jsou alergické na včelařské produkty. U alergiků může vyvolat užívání včelí mateří kašičky určité reakce. Osoby, které mají tendenci být alergické nebo jsou citlivé na včelařské produkty, doporučujeme užívat mateří kašičku se zvýšenou opatrností a to následovně: v prvních 2 – 3 dnech jejího užívání začněte kúru s 0,1g, při jakémkoliv pociťování alergické reakce (nabobtnání jazyka, trávicí potíže, dýchací potíže, zvýšená tvorba vyrážek) ji přestaňte užívat. Pokud se neprojevuje ani jeden z těchto příznaků, tak můžete zvýšit dávku na Vámi požadované množství.

Pozor! Osoby, které trpí vysokým nebo nízkým krevním tlakem mohou užívat mateří kašičku jedině pod lékařským dohledem při stálé kontrole krevního tlaku. Je důležité, aby takové osoby užívaly včelí mateří kašičku nejprve pouze v malých dávkách. Už jediná dávka včelí mateří kašičky může způsobit snížení krevního tlaku a tím může narušovat účinek užívaných léků na krevní tlak! Při problémech s krevním tlakem je užívání včelí mateří kašičky bez lékařského dohledu přísně zakázáno!

Dětem se doporučuje její užívání nejprve pouze v malých dávkách. V normálním případě včelí mateří kašička nemá žádné vedlejší účinky, ale v ojedinělých případech může nastat alergická reakce. Buďte opatrní s jejím dávkováním u takových dětí, které jsou alergické na jiné látky a produkty. Pokud víte, že je dítě alergické na včelařské produkty, v žádném případě mu včelí mateří kašičku nepodávejte!